STRONA GŁÓWNA
ZWIERZĘTA
W DOMU
POD STAŁĄ OPIEKĄ
TĘCZOWY MOST
TELEFONY ALARMOWE
+48 798 180 888
adopcje@sosbokserom.pl
INTERWENCJA
Wiek: 1-2
Miejsce pobytu: *
Umaszczenie: Żółte
Stosunek do dzieci: Przyjazny
Pod opieką: Fundacja
Płeć: Suka
Status: Leczony

05.06.2015

Fabryka psów w stodole i kurniku

21 psów w typie rasy buldożek francuski z pseudohodowli odebrano w minioną środę, 3 czerwca  mieszkańcowi gminy Chodel (powiat opole lubelskie). Mężczyzna sprzedawał je nielegalnie poprzez portale internetowe. Zwierzęta były chore: zarobaczone, nieleczone, bez szczepień. Utrzymywane były na tyłach gospodarstwa rolnego, we własnych odchodach, niesprzątanych od wielu tygodni.

O tym, iż mężczyzna kryjacy się pod internetowym nickiem „Mariusz” sprzedaje nielegalnie psy wiedzieliśmy od początku maja br., bo właśnie wtedy pojawiły się w internecie pierwsze ogłoszenia. – Do organizacji „Pogotowie dla Zwierząt” zwróciliśmy się z prośbą o pomoc. Wcześniej nabyliśmy psa chorego, nieleczonego, w ciężkim stanie od mieszkańca gminy Chodel. Osoba ta nie ujawniała adresu, umawiała się z klientami na sprzedaż psów pod sklepami lub barami na terenie gminy Chodel. Generalnie ratujemy boksery, ale cierpienie buldogów i innych psów potrzebujących natychmiastowej pomocy jest dla nas motorem do działania. W ogłoszeniach podawana była nazwa miejscowości „Antonówka”, ale mężczyzna tam  nie mieszkał. Wskazywał inną nazwę miejscowości.

Zwróciliśmy się również do Fundacji „Załoga Bulldoga” z prośbą o pomoc w zabezpieczeniu części psów (zapewnienie domów tymczasowych, opieki lekarsko-weterynaryjnej). Wspólnymi siłami, dzięki zaangażowaniu wielu osób, wszystkie psy odebrane interwencyjnie zostały zabezpieczone.

Stowarzyszenie „Pogotowie dla Zwierząt”, które prowadziło interwencję złożyło zawiadomienie w Komisariacie Policji w Poniatowej o łamaniu Ustawy o Ochronie Zwierząt i procederze nielegalnej sprzedaży psów. Wspólnie z funkcjonariuszami policji udano się pod ustalony wcześniej adres sprawcy. - Podczas przeprowadzonej kontroli stwierdzono skrajnie nieodpowiednie warunki w hodowli i utrzymywaniu psów. Zwierzęta trzymane były w klatkach umieszczonych na zewnątrz budynku, co jest szczególnie niewskazane dla psów tej rasy tj. buldożek francuski. Przetrzymywanie buldogów francuskich na dworze skutkuje chorobami, problemami skórnymi. W kojcach zalegały odchody z wielu tygodni. Na zewnątrz przebywało 14 buldożków. Psy przetrzymywane były także w stodole i kurniku, tam głównie znajdowały się szczeniaki. Wszystkie trzymane były w odchodach, większość z chorobami skóry – mówi Grzegorz Bielawski, prezes Stowarzyszenia „Pogotowie dla Zwierząt”.

Zwierzęta były karmione mielonymi kośćmi, miały problemy z wypróżnianiem się. Niektóre były chude, wylęknione, trzymane w odosobnieniu.

Łącznie z posesji odebrano 21 psów w typie rasy buldożek. Psy wymagają leczenia, niektóre szybkiej interwencji chirurgicznej a niektóre z nich konsultacji z behawiorystą.

- Właściciel psów wiedział jak się powinno prowadzić hodowlę zwierząt. To młody rolnik, przedsiębiorca posiadający duże gospodarstwo i mający spore doświadczenie w hodowli zwierząt, nie tylko psów. Psy, w większości suki utrzymywał tylko dla rozrodu i sprzedaży kolejnych miotów szczeniaków. Oferował także w internecie do sprzedaży reproduktory po 1000 zł. za sztukę. Szczeniaki sprzedawał w hurcie, pojedynczymi transakcjami nie był zainteresowany – mówi przedstawiciel zarządu z Fundacji "SOS Bokserom", co potwierdza przedstawicielka Fundacji "Załoga Bulldoga"

Dochodzenie w sprawie zwierząt prowadzi Komisariat Policji w Poniatowej. Za znęcanie się nad psami grozi do 3 lat pozbawienia wolności. Sąd w przypadku skazania sprawy orzeka przepadek psów oraz może dodatkowo zakazać prowadzenia hodowli na okres 10 lat.

Pod opiekę naszej Fundacji przeszło 10 psów.

LECZENIE NASZYCH NOWYCH PODOPIECZNYCH JEST BARDZO KOSZTOWNE. BARDZO PROSIMY O WSPARCIE FINANSOWE I WPŁATY NA KONTO NASZEJ FUNDACJI Z DOPISKIEM "BULWY"

 


http://www.kurierlubelski.pl/artykul/3889601,pogotowie-dla-zwierzat-zabralo-rolnikowi-z-ratoszyna-21-psow-sprzedawal-je-hurtowo-w-internecie,id,t.html

 

 


W sprawie buldożków z interwencji toczy sie obecnie postępowanie administracyjne.

 

19 Lipiec 2018

Trudna i wyboista walka o los odebranych zwierząt i sprawiedliwość

Organizacje prozwierzęce działają w oparciu o ustawę o ochronie zwierząt. W 2012 roku, na skutek nowelizacji tej ustawy zakazane zostało rozmnażanie i handel zwierzętami poza zarejestrowanymi hodowlami. W ustawie zabrakło jednak określenia: ZKwP - Związek kynologiczny w Polsce należący do FCI Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI, Fédération Cynologique Internationale) oraz FIFe (FIFe, Federation Internationale Féline - Międzynarodowa Federacja Felinologiczna), bądź WCF, TICA, CFA należące do WCC (World Cat Congress)  i FPL (Polska Federacja Felinologiczna Felis Polonia), w związku z czym jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać nowe organizacje kynologiczne, zrzeszające "hodowców" czyli tych wszystkich, którzy przed 2012 rokiem zajmowali się zarobkowo rozmnażaniem i handlem żywym towarem, czyli psami i kotami produkowanymi na ilość a nie jakość. Nowe "organizacje kynologiczne i felinologiczne" nie stawiały większych wymogów i zarejestrować w nich mógł się każdy, kto miał psa/sukę lub kotkę czy kocurka "w typie rasy" i chciał je rozmnażać i nimi handlować. Jedną z takich pseudo hodowli namierzyliśmy w 2015 roku i na naszą prośbę i zgłoszenie Stowarzyszenie Pogotowie dla Zwierząt przeprowadziło interwencję, podczas której odebranych zostało 21 psów w typie rasy buldog francuski.

Psy zostały odebrane, dziesięć chorych, brudnych i przerażonych trafiło pod naszą opiekę, jedenaście pod opiekę Załogi Bulldoga. Nasza Fundacja złożyła do gminy wniosek o czasowy odbiór zwierząt - postępowanie trwa do dziś. Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie z naszego wniosku o możliwości popełnienia przez "hodowcę" przestępstwa znęcania nad zwierzętami. Prokuratur Marzena Cz. dwukrotnie nie znalazła w zachowaniu "hodowcy" znamion czynu zabronionego, a więc widząc dokumentację medyczną odebranych psów odzwierciedlającą ich stan zdrowia fizycznego i psychicznego oraz dokumentację fotograficzną z "hodowli" ukazującą warunki, w jakich żyły zwierzęta oraz "przesłuchując" świadków nie zauważyła znęcania nad zwierzętami.

W związku z dwukrotnym umorzeniem sprawy przez prokuraturę, Fundacja SOS Bokserom złożyła subsydiarny akt oskarżenia i rozpoczął się proces "hodowcy" Mariusza W.  Do sprawy niedawno dołączyło Pogotowie dla Zwierząt.

Walczymy o te psy już przeszło 3 lata, Prezes naszej Fundacji była wielokrotnie razem z pełnomocnikiem w Sądzie oraz w Gminie Chodel, żeby przesłuchać świadków w tej sprawie.

Walka o te psy to nie tylko ogromny stres i strach o nie, to również mnóstwo czasu przeznaczonego na przygotowanie się i dojazd na rozprawy, pomoc prawna i ogromne kwoty, które musimy na ten cel przeznaczyć. Dojazd z Warszawy do Gminy Chodel lub Sądu w Opolu Lubelskim to 3 godziny jazdy w jedną stronę i 3 godziny jazdy powrotnej. Do tego cały dzień przeznaczony na przesłuchania na miejscu. 

Do tej pory odbyło się 6 posiedzeń Sądu, na 5 z nich była Prezes Fundacji razem z pełnomocnikiem, na jednej sam pełnomocnik.
W Gminie odbyły się 3 przesłuchania świadków, na 2 była Prezes Fundacji razem z pełnomocnikiem.

Pomóżcie nam Państwo wygrać tą walkę, wspierajcie nas darowiznami, żebyśmy mogli nadal bronić tych zwierząt w Sądzie. Prosimy o darowizny z dopiskiem "pseudo Chodel"

Terminy przed SR w Opolu Lubelskim:

22.02. 2018 r. posiedzenie 

22.03.2018 r. posiedzenie 

24.05.2018 r. rozprawa (oskarżony się nie stawił i została odroczona);

28.05.2018 r. rozprawa 

28.06.2018 r. rozprawa 

02.07.2018 r. rozprawa 

 

Terminy przesłuchań w Urzędzie Chodel:

22.03.2018 r. 

16.04.2018 r. 

28.06.2018 r. 

Fundacja "SOS Bokserom", ul. Mrówcza 77a, 04-857 Warszawa
nr konta: 06 1500 1012 1210 1015 2421 0000
NIP: 952-206-26-60

Copyright © 2019 sosbokserom.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszystkie umieszczone na stronie teksty, zdjęcia, oraz grafiki podlegają prawu autorskiemu i nie wolno kopiować ich w celu wykorzystania komercyjnego lub przekazania osobom trzecim ani też ich zmieniać i wykorzystywać w innych serwisach internetowych.
Darmowy Program PIT dostarcza Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP.